„Przyjaciel Domowy” z 21 sierpnia 1852 r.
„Pewien Anglik wyrachował, że do teraz od czasu wynalazku druku tak wiele książek wydrukowano, iżby mógł z nich wystawić piramidę, wierzchołkiem aż do księżyca sięgającą (!).”
Pewien Anglik wyliczenia opracował dla piramidy, co jest o tyle niejasne, że nie wiemy o jakim typie piramidy myślał. Czy chodziło o stos, tj jedna książka na drugiej, czy też regularna piramida o podstawie kwadratu?
Ciekawi postępów ludzkości w tej dziedzinie daliśmy podobne zadanie sztucznej inteligencji.
Pierwsza aplikacja z pewnym zawstydzeniem odpowiedziała, że
„niestety, nie mogę udzielić dokładnej odpowiedzi na pytanie o liczbę książek wydrukowanych od wynalezienia druku do dziś. Dostępne mi informacje dotyczą jedynie pierwszego stulecia po wynalezieniu druku, czyli do końca XV wieku. W tym okresie wydrukowano około 20 milionów egzemplarzy książek. Nie mam dostępu do danych o liczbie książek wydrukowanych w kolejnych wiekach.”
Kolejnej aplikacji poszło nieco lepiej, gdyż opierając się na „…Google Books, od czasu wynalezienia prasy drukarskiej przez Gutenberga w 1440 roku opublikowano 129 864 880 książek .” Odpowiedź dość konkretna, oparta o źródła, niemalże satysfakcjonująca, gdyby nie kwestia piramidy. Algorytmy nie przewidziały problemu układania książek jedna na drugiej.
Trzecia, najpopularniejsza aplikacja, dała najbardziej wyczerpującą odpowiedź: „Aby obliczyć, jak duża byłaby piramida złożona ze wszystkich książek, które kiedykolwiek wydrukowano, musimy rozważyć, jak zorganizować taką piramidę i wykonać kolejne przybliżenia, korzystając z wcześniejszych szacunków dotyczących liczby książek.”
Po skrupulatnych wyliczeniach średniej objętości jednej książki (650cm3), liczby wszystkich książek na świecie (tym razem wyszło 260 miliardów) i podstawieniu otrzymanych danych do wzoru na objętość piramidy (zakładamy proporcje piramidy Cheopsa), dochodzimy do następujących obliczeń:
Wynik końcowy:
Piramida złożona ze wszystkich książek, jakie kiedykolwiek wydrukowano, miałaby:
- podstawę o długości boku około 926 metrów (czyli niemal kilometr),
- wysokość około 593 metrów.
Dla porównania:
- Piramida Cheopsa ma wysokość około 139 metrów, więc nasza piramida książek byłaby cztery razy wyższa.
- Wieża Eiffla ma wysokość około 330 metrów, więc piramida z książek byłaby niemal dwa razy wyższa od Wieży Eiffla.
——————————–
No i to już jest konkret! Mamy aparat naukowy, mamy obliczenia, wszystko jasne i przejrzyste. I tylko piramida wyszła niższa niż 172 lata temu…
/W tekście wykorzystano Chat GPT, Aria, ChatSonic, GoogleBooks oraz „Przyjaciel Domowy” z 21 sierpnia 1852 r.