Stanisław Koguciuk bywa często zwany „pławanickim Nikiforem, choć niewiele łączy go z krynickim artystą.
Urodzony we wsi Pławanice pod Chełmem, malować zaczął dopiero w wieku dojrzałym. Nie ukończył żadnych szkół artystycznych, jest samoukiem, mimo to w 1988 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało mu status artysty plastyka. Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych został przyjęty w 2000 roku. Mimo, że od urodzenia związany był z Pławanicami, a w jego twórczości przeważa tematyka wiejska, trudno uznać go jednoznacznie za twórcę ludowego. Pod tym względem jego malarstwo wymyka się jednoznacznym definicjom.
Prostota warsztatowa Koguciuka staje się cechą wyróżniającą jego twórczość. Sprawia, iż widz bezbłędnie podlega urokowi autentyzmu i szczerość przekazu. Był niezwykle skromnym artystą. Na uwagę zasługuje fakt, że samodzielnie wykonywał ramki i zawieszki do swoich obrazów, a zdarzało mu się na blejtramy naciągać płócienne rękawy starych koszul.
Zamówienia na swe prace od klientów indywidualnych Artysta notował na kartkach podczas targów i jarmarków, a gotowe, jeszcze mokre, prace wysyłał pocztą. Ze swymi obrazami wędrował po całej Lubelszczyźnie. Często bywał widywany w dni świąteczne i targowe na Rynku w Kazimierzu Dolnym.
Prace artysty można oglądać m.im. w Muzeum Narodowym w Lublinie na ekspozycji stałej prezentującej sztukę ludową Lubelszczyzny.
Zapraszamy do kupna książki w naszym sklepie internetowym: sklep.nikidw.edu.pl