27/02/2025
17:00
Puławy

Wystawa paleontologiczna „Jurajskie wędrówki” Hanny Pawłowskiej

"Jurajskie wędrówki" to tytuł kolejnej wystawy Hanny Pawłowskiej prezentowanej w naszej Czytelni. Tym razem poznamy interesujące skamieniałości zwierząt morskich sprzed milionów lat.

          Jura to okres w dziejach Ziemi między 200 mln lat a 145 mln lat temu (środkowy okres ery mezozoiku). Zwykle kojarzony jest z dinozaurami, które wówczas żyły, ale tereny dzisiejszej Polski w tym czasie zalewało morze. Zamiast dinozaurów mamy więc pozostałości dawnych organizmów morskich.

            Na Lubelszczyźnie nie ma odsłonięć skał jurajskich, spotykane w Dolinie Środkowej Wisły skały (kamieniołomy w Kazimierzu Dolnym, Janowcu, Nasiłowie, Piotrawinie) powstały w późniejszym okresie. A jednak w województwie lubelskim można znaleźć skamieniałości z czasów jury. W okolicach Łukowa utworzony został w 1980 roku rezerwat geologiczny Kra Jurajska obejmujący 8 ha łąk wsi Gołaszyn. Rezerwat kryje podziemne złoża skał jurajskich z bogatą fauną morską, liczącą ok. 165 mln lat (pogranicze jury środkowej i górnej). Te skały to tzw. eratyki, przyniesione na teren obecnej Polski przez lądolód prawdopodobnie z okolic Kłajpedy (Litwa). Kra jurajska zawiera świetnie zachowane muszle wymarłych głowonogów morskich – amonitów.

            Najbliższe Lubelszczyźnie odsłonięcia skał jurajskich znajdują się w rejonie tzw. mezozoicznego obrzeżenia Gór Świętokrzyskich. Na obrzeżach złożonego ze starszych skał paleozoicznego trzonu tych gór tworzyły się na dnie jurajskiego morza młodsze skały osadowe. Dzisiaj w miejscach występowania tych skał można spotkać odsłonięcia w postaci czynnych i nieczynnych kamieniołomów. Zachowały się w nich liczne skamieniałości zwierząt morskich. Każde odsłonięcie ma pod tym względem swoją specyfikę.

HANNA PAWŁOWSKA jest absolwentką LO im. Ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, z zawodu dziennikarką. Od wielu lat zajmuje się amatorsko paleontologią. Zebrała imponującą kolekcję skamieniałości, które przywozi z podróży po stanowiskach paleontologicznych w Polsce i Europie. Kolekcję swoją udostępnia w formie cyklicznych wystaw.

            Dotychczas odbyły się w Puławach cztery wystawy paleontologiczne Hanny Pawłowskiej: w 2016 roku – wystawa „Było morze, był step” (skamieniałości Małopolskiego Przełomu Wisły”), w 2017 roku – „Jura. Zapis potrójny” (skamieniałości jurajskie z różnych miejsc w Europie), w tym samym 2017 roku z okazji Roku Rzeki Wisły – „Wisła. Skarby prehistorii” (głównie plejstocen), w 2018 roku – „Sylur. Początki życia” (skamieniałości przywiezione z estońskiej wyspy Saaremaa).

            Były także wystawy wyjazdowe – na zaproszenie Gminy Łuków Hanna Pawłowska wzięła udział w trzech kolejnych jarmarkach geologicznych w tej gminie, prezentując różne wątki tematyczne ze swojej kolekcji.

            Hanna Pawłowska chętnie spotyka się z młodzieżą, prowadzi lekcje paleontologiczne połączone z prezentacją okazów z własnej kolekcji. Od wielu lat prowadzi stronę paleontologiczną na Facebooku. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi.

Pasja i przygotowanie merytoryczne Autorki sprawia, że jej kolejne wystawy w naszej Czytelni cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem uczestników.
Relacje z ubiegłorocznej wystawy dostępne są na naszej stronie oraz na portalu lpu24

Na wernisaż zapraszamy w czwartek, 27 lutego o godzinie 1700, natomiast wystawa będzie czynna do 25 marca w godzinach pracy biblioteki.

Prezentacja wystawy dla grup, połączona z wykładem autorki jest bezpłatna i możliwa jest po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu. Kontakt z autorką pod adresem: hankapaw@o2.pl

Powiązane aktualności

Relacja z wernisażu wystawy Bożeny Małek

W czwartkowy wieczór nasza czytelnia gościła wielu miłośników sztuki,

Zapraszamy na Sesję historyczną z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości

Serdecznie zapraszamy na Sesję Historyczną z okazji Odzyskania przez

Dożynki powiatu puławskiego w Wąwolnicy

Dożynki Powiatowe Wąwolnica 2024 za nami. Centralna Biblioteka Rolnicza