Kontakt

Nowości w naszych zbiorach

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi nabytkami naszego księgozbioru.

Amatorska uprawa warzyw i owoców omawia wszelkie aspekty uprawy warzyw i owoców na niewielką skalę: od wyboru nasion i siewu, poprzez pielęgnację, aż do zbioru. Autor dzieli się z czytelnikami swą pasją,  dotychczas prezentowaną w mediach społecznościowych, popartą solidnym wykształceniem rolniczym.

Winorośl jest praktycznym przewodnikiem po uprawie tego ciekawego krzewu, co szczególnie ważne: napisanym przez rodzimych autorów i dostosowanym do polskich warunków. Uprawa w naszej szerokości geograficznej, mimo ocieplenia klimatu, nadal wymaga ogromnej wiedzy. Ten praktyczny przewodnik omawia gatunki winorośli, wymagane zabiegi agrotechniczne, zwraca uwagę na ekonomiczne aspekty tej działalności, a nawet krótki przegląd ciągników i opryskiwaczy najwłaściwszych do użycia w winnicach.

Rośliny trujące jest bardzo ważną i potrzebną książką, wobec rosnącej popularności ziołolecznictwa. Coraz częściej zdarzają się również spożycia niebezpiecznych nasion, czy owoców przez dzieci. Liczne ilustracje pozwolą uniknąć groźnych pomyłek, a rzetelne opisy zatruć pomogą w diagnozie. Książkę podzielono według głównego kierunku działania toksycznego roślin: o działaniu ośrodkowym i na układ krążenia, gastrotoksycznym, nefrotoksycznym, hepatotoksycznym oraz wywołującym dermatozy.

Sekrety projektowania rabat w przystępnej formie zdradza tajemnice projektowania kompozycji ogrodowych. Omawia wszystkie etapy, pomaga dobrać stanowiska i rośliny, pozwala ustrzec się błędów, a mnóstwo ilustracji będą źródłem inspiracji dla każdego pasjonata ogrodnictwa.

Własna permakultura skierowana jest do ogrodników, pragnących spróbować prawdziwie zrównoważonego podejścia do upraw, w symbiozie z naturą. Oprócz praktycznych porad na temat przygotowania gleby i uprawy roślin, porusza temat hodowli kur i królików oraz wskazuje możliwości wykorzystania w diecie roślin dziko rosnących. Dużą uwagę poświęcono medycynie naturalnej i dietetyce.

Ogrody przyszłości to wprowadzenie do nowoczesnego spojrzenia na funkcję ogrodu. Autorzy wskazują na potrzebę zachowania większej równowagi ekologicznej i wspieranie różnorodności, co wymaga ograniczenia ingerencji w życie ogrodów. Wskazują też, jak ważne jest stosowanie roślin i zabiegów przyjaznych dzikiej przyrodzie. Liczne ilustracje, przejrzyste plany i schematy oraz kolorowych fotografii ułatwią przyswojenie fachowej wiedzy zawartej w tej książce.

Powiązane aktualności

aaaIMG_20240825_125830

Dożynki powiatu puławskiego w Wąwolnicy

Dożynki Powiatowe Wąwolnica 2024 za nami. Centralna Biblioteka Rolnicza
_Resized_20240815_112810(1)

Obchody 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia 2024 r. Centralna Biblioteka Rolnicza NIKiDW włączyła
popiersie wyróżniające

Zapraszamy do udziału w uroczystych obchodach 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Puławach

W dniu 15 sierpnia 2024 roku na dziedzińcu Pałacu
2023 © Copyright Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego
Created by Openform

Kontakt

Centralna Biblioteka Rolnicza
im. Michała Oczapowskiego
Oddział Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Puławach
ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy

tel: 81 8877 290
email: biblioteka.naukowa@nikidw.edu.pl
wypozyczalnia@nikidw.edu.pl

Zapraszamy w godzinach:
poniedziałek – piątek 7.30 – 15:30