O grzybach: najciekawsze z najstarszych publikacji

Mykologia, mikologia; grzyboznawstwo – dział biologii zajmujący się, ogólnie mówiąc, badaniem grzybów. Nie trzeba jednak być biologiem, aby doceniać wartości kulinarne grzybów. Najnowsze atlasy grzybów są, oczywiście, dostępne dla wszystkich czytelników na półce z nowościami. Dziś zapraszamy jednak do lektury tych nieco starszych publikacji, które rzadko opuszczają półki magazynu, a również są godne uwagi.

Ilustracja widoczna powyżej przedstawia rodzinę Maślaków, a pochodzi ona z atlasu „Die Pilze Mitteleuropas”, wydanego w 1927 roku w Lipsku. Poniższa galeria barwnych tablic również pochodzi z tego wydawnictwa.

Kolejną ciekawą pozycją w naszym księgozbiorze są „Grzybki, ich wartość pożywna i sposoby zużycia”, wydane w Berlinie, prawdopodobnie w 1910 roku. Autor we wstępie zwraca uwagę na spożywczą rolę grzybów, ale i kulturową, wszak A. Mickiewicz na grzybobraniu osnuł jedną z ksiąg „Pana Tadeusza”. Po krótkim wstępie, opisie wartości odżywczych i poradach dotyczących zbierania grzybów, znajdziemy dużą liczbę przepisów kulinarnych na polewki grzybowe (czyste i zaprawiane), grzyby smażone, pieczone, opiekane, smażone z jajami, gotowane w zupie, a na koniec po prostu suszone.

Książka „Grzyby w gospodarstwie domowem i handlu” wydana we Lwowie w 1916 roku, zawiera wiele przydatnych informacji na temat rozpoznawania gatunków grzybów, osobny rozdział poświęcając pierwszej pomocy w przypadku zatruć. W kolejnym rozdziale możemy zapoznać się z warunkami handlu w ówczesnej Galicji i w całym cesarstwie. Tekst uzupełniają urokliwe litografie, pomagające rozróżnić gatunki jadalne od trujących.

Książka „Przetwory warzywne” wydana została w Warszawie w 1925 roku. Pośród innych przepisów, osobny rozdział poświęca wyłącznie grzybom. Opisuje wszystkie rodzaje przetworów, takie jak suszenie, solenie czy marynowanie, a także najodpowiedniejsze sposoby w odniesienie do każdego gatunku z osobna.

Tom z serii „Plantes Acotyledones” dotyczący grzybów zawiera „1700 obrazów przedstawiających w różnych stadiach rozwoju roślinę w naturalnej wielkości oraz anatomię jej organów wegetacyjnych i reprodukcyjnych, rysowane za pomocą mikroskopu złożonego”. Ilustracje wykonano z ogromną dbałością o szczegóły, więc nie będzie żadnych problemów z rozpoznaniem gatunków, mimo, że nie są kolorowe.

„Icones selectae hymenomycetum nondum delineatorum” wydane w Upsali w roku 1877 to kilkutomowe dzieło zawierające kilkaset kart z różnymi rodzajami grzybów, wraz z naukowo opracowaną systematyką. Karty te to przykład wspaniałego kunsztu pracy ilustratorów i drukarzy. Niezwykle trudno dziś oddać urok tych obrazów za pomocą pikseli, ale mimo to zapraszamy do galerii:

Powiązane aktualności

Relacja z wernisażu twórczości Jana Stępnia „Koty, rzeźby i ludziki”

Zapraszamy do obejrzenia relacji z piątkowego wernisażu twórczości Jana

Relacja z wystawy paleontologicznej „Jurajskie wędrówki” Hanny Pawłowskiej

Zapraszamy do obejrzenia galerii z wernisażu wystawy paleontologicznej Hanny

Relacja z wernisażu wystawy „Impresje z Puławskiego Parku”

W czwartkowy wieczór naszą Czytelnię odwiedziło liczne grono puławian.