Wydarzenie miało na celu zachęcenie uczniów szkół średnich do kontynuowania edukacji rolniczej na uczelniach wyższych oraz uwrażliwienie młodzieży na potrzebę kultywowania dziedzictwa kulturowego wsi. Uczniowie i nauczyciele blisko 30 szkół z różnych regionów Polski poznali ofertę edukacyjną pięciu uczelni rolniczych: Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Po przywitaniu gości na Sali Odczytowej przez Elżbietę Osińską-Kassę, dyrektor NIKiDW, głos zabrali przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a następnie odbyły się dwa panele tematyczne: Dlaczego warto studiować na kierunkach rolniczych, oraz Rolnicza i pozarolnicza działalność na wsi.
Zjazd był także okazją do wręczenia nagród i prezentacji filmów nadesłanych przez szkoły rolnicze do konkursu „Nasze Dziedzictwo w Obiektywie”.
Wydarzenie zakończył występ zespołu folklorystycznego „Białe Kujawy” działającego przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach koło Mogilna. Zespół kultywuje tradycje ludowe nieprzerwanie od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, uświetniając imprezy i uroczystości szkolne, gminne oraz powiatowe.
Przez cały czas trwania Zjazdu Szkół Rolniczych w holu czekały na uczniów stoiska z ofertami edukacyjnymi pięciu uczelni, a SGGW przygotowało interesujący pokaz filmów prezentujących warsztaty rzemieślników (nie)ginących zawodów.
Pracownicy naszej biblioteki udzielali informacji o katalogu Centralnej Biblioteki Rolniczej, prezentowali zalety wyszukiwarki bibliotecznej Primo, a także udzielali praktycznych porad dotyczących korzystania z bazy danych Systemu Informacji o Gospodarce Żywnościowej (SIGŻ).
Szczegółowa relacja jest dostępna na stronie nikidw.edu.pl