„Joachim Lelewel – polski historyk, bibliograf, slawista, numizmatyk, poliglota, heraldyk, działacz polityczny oraz wolnomularz.”
Jego prace historyczne przyczyniły się do utrwalenia świadomości narodowej Polaków. Zajmował się również geografią, kartografią i numizmatyką. Książka, którą dziś prezentujemy bywa wręcz pomijana w spisach jego twórczości. Pszczoły i Bartnictwo… to nie tylko podręcznik obchodzenia się z tymi owadami czy spożytkowania ich pracy. Lelewel, z właściwym sobie podejściem, przedstawił obszerne opracowanie historii polskiego pszczelarstwa, sięgając do źródeł prawa bartników.
„Wedle powieści Thraków tak wielka ma być za Dunajem jilość pszczół, że trudno daléj postąpić. Wszakże mnie się to niepodobném do prawdy zdaje, ponieważ pszczoła znacznego zimna znieść niemoże; mniemam że raczéj z powodu zbytecznego zimna okolice bieguna północnego niesą zamieszkałe”. (s.3)
„Wiadomo z tych dziejów że Piast ojciec króla Ziemowita, za czasu ostatniego Popiela, sprawując synowi postrzyżyny, uraczył słodkim swojich gości napojem […] téż kroniki upewniają, że Piast przez jezioro Gopło zwoził sobie na łodzi podebrany miód do swéj zagrody. Wiele jest w tym podaniu ubaśnienia, to atoli jest prawdą że pszczół i miodu we wzrastającéj za następców Ziemowita Polszcze, był dostatek”. (s. 4)
O tym, jak ważne było dzieło Lelewela, najlepiej świadczy fakt, że już w 1946, kiedy cały kraj leczył rany po ledwo zakończonej wojnie, w jednym z pierwszych numerów „Pszczelnictwa Współczesnego” przedrukowano niemal całą książkę.
„Pszczoły i bartnictwo w Polszcze” dostępne w wersji cyfrowej: polona.pl