Bożena Małek: absolwentka Studium Pielęgniarstwa Psychiatrycznego, polityki społecznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkoły Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii przy Dojrzewalni Róż w Warszawie.
Bożena od ponad trzech dekad wspiera innych w rozwoju, realizując swe pasje. Jest niestrudzoną tropicielką pozdrowień ze wszechświata, dokumentalistką codzienności, autorką dwóch blogów i strony na FB Fotocoaching Duszy.
To miłośniczka muzyki i fotografii. Wyznawczyni rozmowy jako podstawy kontaktu.
Należy do grupy fotograficznej Spułaf, z którą uczestniczyła w dwóch wystawach zbiorowych:
Puławy (nie) obiektywnie (2022 r.) oraz Tutejsi (2023 r.) w Puławskim Ośrodku Kultury Dom Chemika.
Swoje prace prezentowała na II Puławskim Biennale Fotografii (2022 r.), oraz indywidualnych wystawach:
- Na pograniczu światów (2023 r.) w Galerii Pod Aniołem Marty Sokół
- Kierunki w Centrum Kultury w Lublinie oraz Domu Kultury w Zwoleniu (2024 r.)
- Bliskość w Ośrodku Kultury w Łukowie, razem z przyjaciółką Agnieszką Czerską Pawlak (2024 r.)
Jej fotografie zdobią ściany restauracji Theo w Kazimierzu Dolnym.
Wykonywane zdjęcia łączy w cykle, takie jak.: Kierunki, The west is the best, Jaka piękna codzienność!, Przez auta szybę nieczystą, Na peryferiach, Puławski blues, Moje Mroki, Out of time.
Pomysłodawczyni Galerii Pod Starą Wiśnią.
Autorka o sobie:
Bywam poetką i niestrudzoną dokumentalistką codzienności, ale to fotografia stała się ostatnimi czasy moim niezbędnym dopełnieniem i sposobem na ujawnianie połączeń pomiędzy światami. Podręcznym środkiem wyrazu i wizualnym zapisem emocji w zderzeniu z rzeczywistością.
Fotografowanie jest dla mnie stanem skupienia, zatrzymaniem, intymnym dziennikiem. Innym razem bywa przyjemną gonitwą za światłem i cieniem. Ułudą. Wytchnieniem. Sensem. Chwilą zatrzymaną pod powiekami. Ten stan wymaga przekraczania strefy komfortu, by poczuć „nieznośną lekkość bytu”. To wciąż zadziwiający sposób na odkrywanie szczelin, przez które sączy się piękno i dobro ale też zło i niepewność tego świata.
Mieszkam w szczególnym miejscu, na styku dwóch województw: lubelskiego i mazowieckiego, gdzie silnie czuję energię peryferyjności, „pomiędzy” i „poza czasem”. Na wystawie prezentowanej w Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Puławach Mój Świat dzielę się z Państwem swoim postrzeganiem świata.
I choć świat jest jeden… to każdy z nas stanowi odrębny.